Przebywanie ze zwierzętami ma dobroczynny wpływ na człowieka. Doskonale działa przede wszystkim na osoby chore oraz starsze. Czworonożni przyjaciele nie oceniają nas po wyglądzie, lecz akceptują takimi, jakimi jesteśmy. Zachowują się naturalnie i dzięki temu ludzie w ich otoczeniu również reagują spontanicznie. Sympatyczne zwierzęta o miękkim futerku wywołują uśmiech, pozwalają się zrelaksować i dostarczają wytchnienia. Najpopularniejszą formą zooterapii w Polsce jest dogoterapia, hipoterapia i felinoterapia. Dziś odkryjemy jednak tajemnice polskiej alpakoterapii.
Terapeuta z Ameryki Południowej – dla kogo, jak i gdzie?
Alpakoterapia to dziedzina zooterapii z udziałem alpak, wspomagająca rehabilitację ruchową oraz umysłową osób niepełnosprawnych. Alpaka jest pięknym, roślinożernym ssakiem z rodziny wielbłądowatych, zamieszkującym tereny Ameryki Południowej. Jest mało znana w Polsce, przez co kontakt z nią dostarcza niezapomnianych wrażeń. Ma spokojną, łagodną naturę, delikatne usposobienie, a ponadto jest niezwykle inteligentna. Alpaki nie boją się ludzi, wręcz przeciwnie – są ciekawskie i uwielbiają towarzystwo. Województwo mazowieckie gości tych wspaniałych terapeutów od niewielu lat, jednak efekty współpracy już są zachwycające.
Podstawą alpakoterapii jest bezpośredni, leczniczy kontakt z przyjacielem. Poprzez zabawy, głaskanie i karmienie pacjenci otwierają się, relaksują oraz chętniej wykonują ćwiczenia. Dotyk ma ogromny wpływ na emocje: uspokaja, zmniejsza poziom lęku czy stresów. Obcowanie z tymi ciepłymi, miękkimi zwierzętami uczy budowania relacji w klimacie spokoju oraz zaufania. Terapia może odbywać się w formie spontanicznych spotkań lub zorganizowanych zajęć. Swobodna zabawa przełamuje lęki, stymuluje zmysły, pobudza aktywność. Zachęcamy do głaskania futra, przytulania zwierzęcia, czesania lub wspólnego spaceru. Nasza placówka ma możliwość pracy grupowej lub jednoosobowej, w oparciu o program opracowany według zaleceń lekarza specjalisty. Wyróżnia nas serdeczne i indywidualne podejście do każdego pacjenta.
Alpakoterapia w Polsce to jeszcze nowość
Alpakoterapia w Polsce dopiero się rozwija, ale wyniki badań jednoznacznie wskazują na dobroczynne działanie tej metody na strefę emocjonalną, fizyczną, poznawczą i społeczną. W szczególności polecana jest dla osób z zaburzeniami lękowymi, depresją, autyzmem, ADHD, zespołem Aspergera, Downa oraz trudnościami w uczeniu się. Wspiera osoby przeżywające trudne momenty w życiu. Alpaki dbają o rozwój ruchowy, wspomagają budowanie samooceny, pewności siebie, uczą empatii oraz odpowiedzialności.
Z profesjonalnej terapii ze zwierzętami można skorzystać w wielu punktach w całej Polsce. Osoby uwielbiające miejsca tworzone z pasją, z szacunku i miłości do zwierząt, zachęcamy jednak do odwiedzenia miejscowości Bujenka koło Warszawy, gdzie prowadzimy profesjonalną, przyjazną hodowlę. U nas cena alpakoterapii ustalana jest indywidualnie. Zapraszamy do bezpośredniego kontaktu. Wizyta w naszym ośrodku na pewno pozostawi niezatarte wspomnienia dla każdego bez względu na wiek czy stan zdrowia.