Jeśli chodzi o zakup oraz hodowlę alpak, istnieją cztery zasadnicze sprawy, na które powinniśmy zwrócić uwagę:
Hodowla alpak w Polsce
Przystosowanie
Przystosowanie jest sprawą najważniejszą, aczkolwiek przejściową.
Etap ten nie jest trudny, ale wymaga czasu, badań oraz obserwacji. Alpaki łatwo przystosowywują się do życia w różnych środowiskach na całym świecie. Jednakże to my, hodowcy, powinniśmy pomóc tym zwierzętom przystosować się do nowego otoczenia i nowych warunków.
- rozejrzyj się po farmie i znajdź odpowiednie miejsce dla alpak
- pozwól ekspertom zbadać i ocenić, czy pastwisko zawiera dobre trawy, a także czy nie zawiera trujących chwastów
- zbadaj zbiornik wody, czy nie zawiera żadnych metali oraz szkodliwych bakterii
- zagospodaruj stodołę/stajnię oraz rozmieść bezpieczne ogrodzenie
- kiedy alpaki zostaną przywiezione, uważnie je obserwuj
Odżywianie
Wszyscy eksperci zgodzą się z faktem, że odżywianie jest najważniejszym czynnikiem przetrwania zwierząt wielbłądowatych, a także każdych innych na świecie. Różnica pomiędzy zwierzętami dobrze odżywianymi a źle odżywianymi jest widoczna gołym okiem. Nie ma jednego doskonałego sposobu w odżywianiu alpak, ponieważ pokarm powinien być bezpośrednio przystosowany do środowiska, w którym żyją zwierzęta. Obecnie mamy na rynku w Polsce kilka rodzajów paszy przeznaczonych dla alpak. Jednakże, żeby utrzymać prawidłową dietę, powinniśmy uwzględnić następujące elementy:
- dobrej jakości siano z zawartością protein
- specjalny pokarm dla alpak
- pastwisko wolne od trujących chwastów
- dostęp do wody bez ograniczenia
- odpowiednia dawka minerałów i suplementów
- odżywianie w zależności od tego, czy samica jest/nie jest w ciąży, w czasie laktacji, czy to jest małe (cria), czy też samiec
- leki przeciw pasożytom min. 2 razy w roku – witaminy co drugi miesiąc
Rozmnażanie
Bez rozmnażania nie ma biznesu. Zalecamy rozmnażanie raz do roku jeśli zdrowie alpak na to pozwoli. Samce mogą stać się reproduktorami po 3-4 latach od urodzenia. Samice mogą zacząć rozmnażać się po 2 latach od urodzenia, ponieważ wtedy osiągają prawidłową wysokość, wagę oraz budowę kości. Prawidłowe odżywianie jest podstawą rozmnażania tak dla samic jak i dla samców.
Codzienna opieka
Jeśli zapytasz każdego hodowcę alpak na świecie o opiekę nad tymi zwierzętami, to powie, że nie wymagają one dużo pracy. Te delikatne zwierzęta są bardzo samodzielne i gdy już pomożesz im przystosować się do nowego środowiska oraz dostarczysz im wszystkich niezbędnych składników odżywczych, to one będą zajmować się sobą, nie wymagając od hodowcy stałej opieki. Ogólnie, alpaki lubią rutynę, a więc szybko przyzwyczają się do twojego planu dnia. Jeśli karmisz je o 6 rano, będą oczekiwały na jedzenie rano. Jeśli wypuścisz zwierzęta na pastwisko w ciągu dnia i zaczniesz zabierać je z powrotem o zachodzie słońca, to po jakimś czasie same zaczną wracać o tej porze do alpakarni. Nie znaczy to jednak, że możesz zostawić je na długi okres czasu same.
Powinieneś poznać swoje zwierzęta, jak reagują na wszelkie zmiany, na drapieżniki oraz inne czynniki środowiska, którego są częścią:
obserwuj zwierzęta podczas podawania pokarmu; upewnij się, czy wszystkie wstają, aby zjeść i napić się wody
- podczas podawania pokarmu upewnij się, czy woda jest czysta
- wypuść je na pastwisko, kiedy tylko pogoda na to pozwala
- wyczyść alpakarnie alpak i ich pastwiska
- zabierz je z powrotem na wypadek deszczu, śniegu, silnego wiatru oraz na noc
- zareaguj szybko, jeśli alpaki zachowują się dziwnie
- zawsze je obserwuj i naucz się rozumieć swoje zwierzęta
Hodowla alpak – jak zacząć?
Wyjątkowe zwierzęta o łagodnym usposobieniu stają się coraz popularniejsze wśród hodowców w Polsce. Nic dziwnego, alpaki są nie tylko cenione za antyalergiczną wełnę – w gospodarstwach agroturystycznych stanowią świetną atrakcję, a często wykorzystywane są także w alpakoterapii. Zanim jednak hodowlę zamieni się w opłacalny biznes, warto dowiedzieć się nieco więcej o samych zwierzętach. Odpowiednia wiedza z pewnością ułatwi cały proces, dlatego uczestniczenie w wykładach, wystawach czy seminariach może być bardzo cenne. W ten sposób jako przyszły hodowca masz szansę zdobyć wartościowe informacje, a dodatkowo poznać osoby, które zajmują się alpakami na co dzień. To pierwszy krok, jaki należy wykonać, by rozpocząć biznes. Jeśli już pokochasz alpaki, zastanów się, w jakim celu chcesz je hodować? W zależności od tego, konieczne jest przystosowanie otoczenia i wyznaczenie czasu, jaki możesz im poświęcić. Warto pamiętać, że alpaki to zwierzęta stadne, dlatego niedopuszczalne jest trzymanie ich w samotności.
Czytaj więcej
Hodowla alpak w Polsce
Biznes związany z alpakami prężnie rozwija się również w Polsce. Często słyszy się, że jest to świetna alternatywa dla wszystkich tych, którzy obawiają się podjęcia pracy z rodzimymi zwierzętami hodowlanymi ze względu na trudności z rynkiem zbytu. Oszacowanie funduszy powinno być jednym z najważniejszych kroków przed rozpoczęciem chowu. Koszty hodowli alpak są zróżnicowane, co wynika przede wszystkim z profilu prowadzonego gospodarstwa. Jeśli chcesz, by zwierzęta były atrakcją agroturystyczną, z pewnością poniesiesz mniejszy koszt, niż decydując się na pełnowymiarową hodowlę, ukierunkowaną na sprzedaż wełny.
Istnieje wiele modeli biznesowych. Można zacząć od kilku ciężarnych samic i jednego samca lub, jeśli nie planujesz takich wydatków, wypożyczenia samca do krycia. Jeśli chodzi o alpaki hodowla – cena zwierząt, bez dodatkowych kosztów – wyniesie na start około kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kwota ta może być różna i zależeć od tego, w jakiej klasy alpaki chcesz zainwestować. Posiadanie funduszy jest jednak niezbędne, ponieważ bez nich niemożliwy staje się zakup zwierząt oraz zapewnienie im dogodnych warunków.
Samice alpak dojrzewają płciowo po około 2 latach od urodzenia, gdy osiągną właściwą wagę, wysokość i budowę kości. Samce do rozrodu gotowe są w wieku 3-4 lat. Alpaki mogą być kryte w każdym okresie, jednak należy pamiętać o 2-6 tygodniowym okresie przerwy po urodzeniu młodego osobnika. Ciąża trwa mniej więcej 11 miesięcy, dlatego najlepiej rozmnażać zwierzęta raz do roku.
Hodowla alpak – o czym jeszcze należy pamiętać?
Alpaki to zwierzęta roślinożerne, pochodzące z terenów Ameryki Południowej. Choć mniejsze, są one dość podobne do lam i dlatego dość często z nimi mylone. O czym wie każda hodowla alpaki bardzo szybko aklimatyzują się do nowego środowiska. W rejonie Andów, będących rdzennym terenem życia alpak, temperatura otoczenia waha się od -20 do 20 stopni Celsjusza. Takie warunki są najbardziej korzystne dla każdej alpaki. Hodowla powinna więc zabezpieczać zadaszone miejsca na czas wyższych temperatur, by zwierzęta mogły latem chować się przed słońcem. Alpaki występują w dwóch rasach Huacaya i Suri. Osobniki pierwszej z nich mają wełnę puszystą, prostopadle rosnącą do ciała i karbikowaną. Alpaki rasy Suri charakteryzuje delikatniejsze, cieńsze, falowanie runo. Niezależnie od rasy, wełna alpak należy do bardzo pożądanych oraz cenionych surowców. Włókno to jest cieplejsze i bardziej jedwabiste niż owcze, porównywane do kaszmiru, ponadto nie wywołuje reakcji alergicznych (nie zawiera lanoliny). Wyrabia się z niego wysokiej jakości płaszcze, swetry, koce, kołdry, czapki a także inne artykuły. Z jednej alpaki hodowla może zyskać rocznie do 5 kg wełny. Niektóre hodowle wełnę tę tylko sprzedają, inne także same produkują z niej różnorodne wyroby.
Hodowla alpak, czy po prostu hobby?
Pierwsze alpaki pojawiły się w naszym kraju w 2004 roku. Od tego czasu zainteresowanie tymi niezwykłymi zwierzętami wciąż wzrasta. Część osób decyduje się na klasyczny chów alpak, który staje się dla nich sposobem na życie i często jedynym źródłem utrzymania. Można wykazać się na tym polu ogromną kreatywnością, m.in. sprzedawać włóczkę lub gotowe wyroby z niej, prowadzić szkolenia oraz warsztaty, organizować zajęcia dla dzieci, jak i zajmować się sprzedażą samych zwierząt. Hodowla alpak w Polsce może być dobrym pomysłem na własną działalność. Wyraźnie obserwowalny stał się trend, że osoby zmęczone życiem w mieście oraz pracą w korporacji, pragnąc większego kontaktu z naturą, zaczynają od przeprowadzenia się na wieś i zainteresowania tematem prowadzenia hodowli. W odniesieniu do innych zwierząt hodowla alpaki wymaga nieco mniejszych nakładów finansowych. Ponadto, z uwagi na łagodny charakter tych zwierząt i ich łatwość w przystosowywaniu się do nowych warunków, są one cenionymi mieszkańcami gospodarstwa. Niektórzy nie chcą prowadzić tradycyjnej hodowli, a jedynie ubogacić swoje gospodarstwo obecnością alpaki. Hodowla wymaga posiadania zarówno samic, jak i samca, ale w przypadku hobbystycznego trzymania tych zwierząt najlepiej zakupić tylko kastrowane samce. Alpaki są bardzo towarzyskie oraz w żadnym wypadku nie mogą być same – powinny być co najmniej we trzy. Dzięki zakupowi alpak, np. do gospodarstwa agroturystycznego, można rozszerzyć zakres oferowanych atrakcji o m.in. spacery ze zwierzętami (wyszkolone alpaki bez problemu chodzą na smyczy) czy alpakoterapię. Alpaki są nieagresywne, lubią ludzi i chętnie spędzają z nimi czas. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące tego, jak powinna wyglądać hodowla alpak, skontaktuj się z nami!